Marca Medya
Elazığ
23 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.84
 • EURO
  35.70
 • ALTIN
  2539.3
 • BIST
  11100.3
 • BTC
  65944.128$

TRAFİK KAZASI GEÇİRDİM SİGORTADAN NE KADAR TAZMİNAT ALIRIM?

26 Aralık 2023, Salı 14:34

Trafik kazaları, günümüzde en sık karşılaşılan kaza türlerinden biridir. Bu kazalar sonucunda pek çok kişi yaralanmakta veya hayatını kaybetmektedir. Yaralanan kişiler, geçirdikleri tedaviler ve uğradıkları maddi ve manevi zararlar nedeniyle maddi tazminat talebinde bulunabilirler.

Trafik kazalarında, kazaya karışan araçların sigorta şirketleri, kazadan kaynaklanan zararları tazmin etmekle yükümlüdür.Trafik kazası sigorta ödemesi kazalarda önemlidir. Bu tazminat, kazada yaralanan veya hayatını kaybeden kişilerin maddi ve manevi zararlarını karşılamayı amaçlamaktadır.

Trafik kazalarında tazminat talep etmek için, sigorta şirketine başvuruda bulunulması gerekir. Başvuruda, kazaya dair tüm bilgi ve belgelerin sunulması gerekir.

Trafik kazasında yaralanan kişinin maddi zararları, tedavi masrafları, iş gücü kaybı, gelir kaybı ve maddi zararları kapsar. Bu zararlar, sigorta şirketinin trafik poliçesi kapsamında tazmin edilir.

Sigorta şirketi, tazminat talebini reddederse, kişi mahkemeye başvurabilir. Mahkeme, kazadaki kusur oranını ve tazminat miktarını belirleyecektir.

TRAFİK KAZASI MALULİYET TAZMİNATI HESAPLAMA

Trafik kazası sonucunda maluliyet yaşayan kişi, uğradığı maddi ve manevi zararlar için tazminat talep edebilir. Maddi tazminat, tedavi masrafları, iş gücü kaybı, gelir kaybı ve maddi zararları kapsar. Manevi tazminat ise kazadan duyulan acı, elem ve üzüntü için ödenen tazminattır.

Trafik kazası maluliyet tazminat hesaplama yapılırken, öncelikle kazanın kusur oranı belirlenir. Kusur oranı, kazanın meydana gelmesinde her bir tarafın sorumluluğunun yüzdesel olarak ifadesidir. Kusur oranı belirlendikten sonra, tazminat hesaplaması aşağıdaki şekilde yapılır:

Tedavi Masrafları: Trafik kazası maluliyetinde tedavi masrafları, hastane, doktor ve ilaç masraflarını kapsar. Bu masraflar, tedavinin yapıldığı hastaneden alınan faturalarla belgelenmelidir.

İş Gücü Kaybı: Trafik kazası maluliyetinde iş gücü kaybı, kaza nedeniyle çalışamama süresi boyunca kaybedilen geliri kapsar. İş gücü kaybı oranı, sigorta şirketinin veya mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi tarafından belirlenir.

Gelir Kaybı: Trafik kazası maluliyetinde gelir kaybı, kaza nedeniyle çalışamama süresi boyunca kaybedilen sürekli geliri kapsar. Gelir kaybı oranı, kazadaki kusur oranı ve iş gücü kaybı oranı dikkate alınarak hesaplanır.

Yorumlar

 • yorum avatar
  Şafak AYDIN
  26-12-2023 20:11

  Ramazan bey gecmis olsun. Tazminat miktari hesaplanırken birçok kriter gereklidir, sadece maluliyet orani ile hesaplama yapilmaz,yaş, maaş, kaza tarihi , kusur durumu vb . Bilgiler gereklidir

 • yorum avatar
  Ramazan sertkaya
  26-12-2023 19:27

  Trafik kazası geçirmiş olduğum%80 engelliyim tazminat durumu ne kadar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum